Öppen klass

År Guld Silver Brons
2022 Erik Stjernlöf Peter Kastell Johan Nordberg
2022 Open Senior Johan Hansen Jari Kurttio Jens Söderlund
2021 Inget SM genomfört -- -- --
2020 Inga SM genomförda -- -- --
2019 Erik Stjernlöf Lars-Tony Skoog Peter Kastell
2019 Open Lady Karin Wiklund Marianne Hansen Carolina Antikainen
2019 Open Senior Johan Hansen Jens Söderlund Robert Kunst
2019 Open Super Senior Göran Jansson Jan Mattsson Per Jonasson
2018 Erik Stjernlöf Johan Nordberg Lars-Tony Skoog
2017 Lars-Tony Skoog Erik Stjernlöf Johan Nordberg
2017 Open Senior Johan Hansen Jens Söderlund Tommy Hjelm
2016 Joakim Wallin Lars-Tony Skoog Johan Nordberg
2016 Open Senior Johan Hansen Fredrik Lundbeck Jens Sandberg
2015 Lars-Tony Skoog Johan Nordberg Bjarne Larning
2015 Open Senior Jens Sandberg Magnus Von Brömsen Göran Majvall
2014 Johan Hansen Johan Nordberg Lars-Tony Skoog
2014 Open Senior Johan Hansen Magnus Von Brömsen Tony Forslund
2013 Lars-Tony Skoog Johan Nordberg Johan Hansen
2012 Johan Nordberg Johan Hansen Lars-Tony Skoog
2011 Lars-Tony Skoog Johan Hansen Johan Nordberg
2010 Johan Hansen Johan Nordberg Lars-Tony Skoog
2009 Lars-Tony Skoog Johan Nordberg Robert Saltin
2008 Johan Nordberg Johan Hansen Faj Tran
2007 Lars-Tony Skoog Johan Nordberg Johan Hansen
2006 Lars-Tony Skoog Johan Nordberg Johan Hansen
2005 Johan Hansen Johan Nordberg Putte Särén
2004 Johan Nordberg Johan Hansen Faj Tran
2003 Johan Nordberg Johan Hansen Putte Särén
2002 Johan Hansen Johan Nordberg Johan Ekengren
2001 Johan Hansen Johan Nordberg Faj Tran
2000 Johan Hansen Johan Nordberg Johan Ekegren
1999 Johan Hansen Rolf Lönn Jimi Landin
1998 Magnus Johansson Johan Ekegren Johan Hansen
1997 Johan Hansen Magnus Johansson Dan Liljeström
1996 Johan Hansen Magnus Johansson Jörgen Björk
1995 Johan Hansen Stanley Andersson Björn Smedman
1994 Leif Madsen Jörgen Björk Björn Smedman
1993 Johan Hansen Leif Madsen Stefan Ekstedt
1992 Johan Hansen Björn Smedman Leif Madsen
1991 Johan Hansen Björn Smedman Leif Madsen
1990 Putte Särén Tommy Östlin Björn Smedman
1989 Tommy Östlin Allan Björlin Putte Särén
1988 Allan Björlin Curt Lundberg Putte Särén
1987 Putte Särén Janne Gregnert Stefan Österlind
1986 Janne Gregnert Putte Särén Stefan Österlind
1985 Putte Särén Janne Gregnert Tommy Östlin
1984 Lars Pålsson Göran Wallström Torsten Werner
1983 Putte Särén Janne Gregnert Göran Wallström
1982 Göran Wallström Lars Pålsson Curt Lundberg
1981 Curt Lundberg Lars Pålsson Gerh Nordenström
1980 Lars Pålsson Jimmie Isaksson Janne Gregnert

Standardklass

År Guld Silver Brons
2022 Mats Bäckström Johan Skogh Peter Eliasson
2022 Standard Senior Mats Bäckström Patrik Svedlund Per-Arne Svensson
2021 Inget SM genomfört -- -- --
2020 Inga SM genomförda -- -- --
2019 Mikael Jung Ted Åhlenius Dan Liljeström
2019 Standard Lady Cecilia Lindberg Sandra Arbinger Edith Gustavsson
2019 Standard Senior Dan Liljeström Kenneth Karlsson Niclas Dal
2018 Rasmus Gyllenberg Ted Åhlenius Fredrik Jacobsson
2017 Rasmus Gyllenberg Magnus Johansson Peter Kastell
2017 Standard Senior Patrik Gren Niclas Dal Jonas Renström
2017 Standard Lady Cecilia Lindberg Tina Oskarsson Madelen Berg
2016 Magnus Johansson Johan Modigh Peter Kastell
2016 Standard Senior Niclas Dal Johan Hansen Stefan Johannesson
2016 Standard Lady Cecilia Lindberg Marianne Hansen Tina Oskarsson
2015 Dan Liljeström Lars-Tony Skoog Mats Johansson
2015 Standard Senior Johan Hansen Stefan Johannesson Niclas Dal
2015 Standard Lady Marianne Hansen Tina Oskarsson Madelen Berg
2014 Magnus Johansson Lars-Tony Skoog Mats O. Bäckström
2014 Standard Senior Lars Lindstedt Peter Svedberg Dan Andersson
2014 Standard Lady Tina Oskarsson Madelen Berg Thette Holmberg
2013 Rasmus Gyllenberg Magnus Johansson Mikael Östling
2012 Robert Andersson Mats O. Bäckström Mikael Östling
2011 Robert Andersson Peter Kastell Dan Liljeström
2010 Robert Andersson Mikael Östling Robert Saltin
2009 Robert Andersson Mats Bäckström Sven Lundberg
2008 Fredrik Wildemo Mats Bäckström Robert Andersson
2007 Robert Andersson Kim Nilsson Fredrik Wildemo
2006 Robert Andersson Niclas Holmqvist Klas Lundberg
2005 Lars-Tony Skoog Lars Lindstedt Niclas Holmqvist
2004 Robert Andersson Predo Kolarevic Lars-Tony Skoog
2003 Robert Andersson Johan Hansen Per Henriksson
2002 Robert Söderström Jörgen Björk Per Henriksson
2001 Robert Söderström Lars-Tony Skoog Predo Kolarevic
2000 Robert Söderström Lars-Tony Skoog Dan Liljeström
1999 Robert Söderström Dan Liljeström Jörgen Björk
1998 Jörgen Björk Niclas Dal Robert Söderström
1997 Leif Madsen Jörgen Björk Robert Söderström
1996 Leif Madsen Niclas Dal Niklas Magnusson
1995 Leif Madsen Niklas Magnusson Niclas Dal
1994 Tord Andersson Niclas Dal Fredrik Regin
1993 Jörgen Björk Fredrik Regin Stefan Karlsson

Tjänsteklass

År Guld Silver Brons
2022 Production Rasmus Gyllenberg Gabriel Lind Robert Börjesson
2022 Production Lady Sandra Arbinger Lilly Westberg Izabell Pilsten
2022 Production Senior Håkan Wiren Patrik Gren Lars-Olof Halvarsson
2021 Production Rasmus Gyllenberg Robert Börjesson Gabriel Lind
2021 Production Lady Cecilia Lindberg Sandra Arbinger Johanna Andersson
2021 Production Senior Håkan Wiren Patrik Gren Erik NN
2021 Production Junior Albin Hylander William Parhammar Otto Karlsson
2020 Inga SM genomförda -- -- --
2019 Production Rasmus Gyllenberg Ted Åhlenius Magnus Johansson
2019 Production Lady Cecilia Lindberg Johanna Andersson Edith Gustavsson
2019 Production Senior Lars-Olof Halvarsson Peter Svedberg Tony Wendelklint
2018 Production Ted Åhlenius Rasmus Gyllenberg Magnus Johansson
2017 Production Johan Modigh Rasmus Gyllenberg Robert Söderström
2017 Production Senior Patrik Gren Niclas Dal Johan Hansen
2017 Production Lady Marianne Hansen Madelen Berg Karin Wiklund
2017 Production Junior Otto Karlsson William Parhammar ---
2016 Production Rasmus Gyllenberg Magnus Johansson Robert Söderström
2016 Production Senior Peter Svedberg Niclas Dal Johan Hansen
2016 Production Lady Cecilia Lindberg Tina Oskarsson Marianne Hansen
2015 Production Johan Modigh Rasmus Gyllenberg Magnus Johansson
2015 Production Senior Stefan Ekstedt Stefan Johannesson Peter Svedberg
2015 Production Lady Tina Oskarsson Marianne Hansen Cecilia Lindberg
2014 Production Magnus Johansson Johan Modigh Robert Söderström
2014 Production Senior Stefan Ekstedt Stefan Johannesson Peter Svedberg
2014 Production Lady Tina Oskarsson Ann Harding Madelen Berg
2013 Production Magnus Johansson Rasmus Gyllenberg Peter Kastell
2012 Production Rasmus Gyllenberg Per-Ola Rasmussen Magnus Johansson
2011 Production Faj Tran Stefan Ekstedt Fredrik Ekstrand
2010 Production Rasmus Gyllenberg Stefan Ekstedt Jörgen Björk
2009 Production Per-Ola Rasmussen Faj Tran Fredrik Wildemo
2008 Production Stefan Ekstedt Jörgen Andersson Per-Ola Rasmussen
2007 Production Dan Liljeström Stefan Ekstedt Jörgen Björk
2006 Production Dan Liljeström Jörgen Andersson Per Henriksson
2005 Production Jörgen Andersson Per Henriksson Peter Hladisch
2004 Production Dan Liljeström Jörgen Andersson Stefan Ekstedt
2003 Production Per Henriksson Jörgen Andersson Lars Lindstedt
2002 Production Stefan Johannesson Jörgen Andersson Mikael Olsson
2001 Production Jörgen Andersson Henrik Blixt Johan Lindbom

Tjänsteklass Optik

År Guld Silver Brons
2022 Production Optics Ted Åhlenius Lars-Tony Skoog David Levin
2022 Production Optics Lady Cecilia Lindberg Marianne Schön Susanne Pejle
2022 Production Optics Junior Hugo Rinaldo Albin Hylander Maximus Albenius
20221 Production Optics Senior Lars-Tony Skoog Niclas Dal Jiro Nihei
2021 Production Optics Erik Stjernlöf Lars-Tony Skoog Johan Hansen
2021 Production Optics Lady Marianne Hansen Susanne Pejle Linda Påhlman
2021 Production Optics Senior Lars-Tony Skoog Johan Hansen Niclas Dal
2021 Production Optics Super Senior Stefan Johannesson Rolf Lönn Conny Chow
2020 Inga SM genomförda -- -- --
2019 Production Optics Lars-Tony Skoog Johan Hansen Stefan Ekstedt
2019 Production Optics Senior Johan Hansen Stefan Ekstedt Niclas Dal

Revolverklass

År Guld Silver Brons
2022 Eddie Karlsson Mats Salomonsson Per Bergfeldt
2021 Mats Salomonsson Per Bergfeldt Eddie Karlsson
2021 Revolver Senior Per Bergfeldt Sonny Forsberg Tarmo Kopakka
2020 Inga SM genomförda -- -- --
2019 Olle Lindskog Eddie Karlsson Mats Salomonsson
2019 Revolver Senior Olle Lindskog Sonny Forsberg Tarmo Kopakka
2018 Jonas Björk Olle Lindskog Isak Essebro
2017 Lars-Olof Halvarsson Olle Lindskog Jonas Björk
2017 Lars-Olof Halvarsson Olle Lindskog Jonas Björk
2016 Jonas Björk Kalle Halvarsson Lars-Olof Halvarsson
2016 Revolver Senior Olle Lindskog Per Bergfeldt Roger Tiensuu
2015 Kalle Halvarsson Jonas Björk Olle Lindskog
2014 Kalle Halvarsson Per Bergfeldt Anders Lindfors
2013 Olle Lindskog Jonas Björk Kalle Halvarsson
2012 Jonas Björk Anders Lindfors Ivar Edfelt
2011 Per Bergfeldt Olle Lindskog Jonas Björk
2010 Per Bergfeldt Olle Lindskog Anders Lindfors
2009 Olle Lindskog Per Bergfeldt Anders Wennerbom
2008 Ivar Edfelt Per Bergfeldt Patrik Selinder
2007 Ivar Edfelt Patrik Selinder Per Bergfeldt
2006 Ivar Edfelt  -  -
2005 Klas Lundberg Anders Tjärnström Bo Edin
2004 Klas Lundberg Hans Andersson Anders Tjärnström
2003 Klas Lundberg Henrik Blixt Tarmo Kopakka
2002 Ivar Edfelt Klas Lundberg Bo Edin
2001 Ivar Edfelt Bo Edin Leif Hagberg
2000 Ivar Edfelt Bo Edin Tarmo Kopakka

Klassisk klass

År Guld Silver Brons
2022 Pär Hylander Faj Tran Jonas Björk
2022 Classic Senior Pär Hylander David Lindhe Andreas Kräling
2021 Jonas Björk Pär Hylander Martin Håkansson
2021 Classic Senior Kenneth Karlsson Lars Lindstedt Andreas Kräling
2020 Inga SM genomförda -- -- --
2019 Kalle Halvarsson Faj Tran Jonas Björk
2018 Faj Tran Lars-Tony Skoog Pär Hylander
2017 Lars-Tony Skoog Robert Andersson Kent Stangvik
2017 Classic Senior Kent Stangvik Bengt Bäckström Leif Hagberg
2016 Peter Kastell Lars-Tony Skoog Faj Tran
2016 Classic Senior Bengt Bäckström Lars-Åke Ingemarsson Lars Lindstedt
2015 Robert Söderström Peter Kastell Faj Tran
2015 Classic Senior Lars Lindstedt Lars-Åke Ingemarsson Weine Samuelsson
2014 Robert Söderström Pär Hylander Faj Tran
2014 Classic Senior Bo Edin Lars-Åke Ingemarsson Weine Samuelsson
2013 Lars-Tony Skoog Faj Tran Robert Söderström
2012 Robert Saltin Magnus Appelkvist Håkan T Söderholm

Öppen klass Gevär

År Guld Silver Brons
2022 Open Mikael Schelén Andre du Toit Olle Ackehed
2022 Open Lady Pia Nordquist Pia Clerté Nina Meranius
2022 Open Senior Johan Hansen Erik Bjälkvall Leif Madsen
2022 Open Super Senior Anders Nilsson Dick Qvarnström Stefan Johannesson
2021 Inga SM genomförda --- --- ---
2020 Inga SM genomförda --- --- ---
2019 Open Olle Ackehed Gustav Persson Marcus Madsen
2019 Open Lady Pia Clerté Kristina Olsson Louise Lidholm
2019 Open Junior Albin Hylander Max Karlsson Ludvig Cullin Lindgren
2019 Open Senior Leif Madsen Johan Hansen Per Bergfeldt
2019 Open Super Senior Per Jonasson Tomas Hermander Jan Larsson
2018 Inga SM genomförda --- --- ---
2017 Olle Ackehed Marcus Madsen Gustav Persson
2017 Open Lady Pia Clerté Kristina Olsson Marianne Hansen
2017 Open Senior Johan Hansen PAtrik Gren Per Bergfeldt
2017 Open Super Senior Per Jonasson Johan Mattson Örjan Magnusson
2016 Olle Ackehed Hans Holmkvist Mikael Schelén
2016 Open Lady Pia Clerté Tina Oskarsson Kristina Olsson
2016 Open Senior Johan Hansen Per Bergfeldt Leif Madsen
2014 Johan Hansen Gustav Person Lars-Tony Skoog
2013 Rasmus Gyllenberg Hans Holmqvist Mikael Berglund
2012 Johan Hansen Jörgen Andersson Mikael Berglund
2011 Jörgen Andersson Hans Holmqvist Johan Hansen

Standardklass Gevär

År Guld Silver Brons
2022 Johan Fredriksson Hans Holmkvist Daniel Olsson
2021 Inga SM genomförda --- --- ---
2020 Inga SM genomförda --- --- ---
2019 Johan Fredriksson Hans Holmkvist Joakim Sand
2018 Inga SM genomförda --- --- ---
2017 Johan Fredriksson Roland Dahlman Daniel Olsson
2016 Roland Dahlman Johan Fredriksson Stilianos Simeonidis
2014 Roland Dahlman Johan Fredriksson Johan Ström
2013 Roland Dahlman Johan Fredriksson Johan Ström
2012 Jim Almkvist Roland Dahlman Johan Fredriksson

Manuell Öppen klass Gevär

År Guld Silver Brons
2021 Inga SM genomförda --- --- ---
2020 Inga SM genomförda --- --- ---
2019 Dan Liljeström Jiro Nihei Erik Bjälkvall

Öppen klass Hagelgevär

År Guld Silver Brons
2021 Lars-Tony Skoog Peter Kastell Bernhard Skoglund
2021 Open Lady Marianne Hansen Jessica Karlsson Kristina Olsson
2021 Open Senior Lars-Tony Skoog Johan Hansen Jonas Renström
2020 Inga SM genomförda --- --- ---
2019 Inga SM genomförda --- --- ---
2018 Johan Hansen Stefan Ekstedt Roberth Andersson
2018 Open Senior Johan Hansen Stefan Ekstedt Dick Qvarnström
2018 Open Lady Pia Clerté Marianne Hansen Erika Härnström
2017 Johan Hansen Stefan Ekstedt Roberth Andersson
2017 Open Senior Johan Hansen Stefan Ekstedt Dick Qvarnström
2017 Open Lady Marianne Hansen Pia Clerté Erika Härnström
2016 Johan Hansen L Erik Bjälkvall Stefan Ekstedt
2016 Open Senior Johan Hansen Stefan Ekstedt Dick Qvarnström
2016 Open Lady Marianne Hansen Erika Härnström Kristina Olsson
2015 Gustav Person L Erik Bjalkvall Daniel Falk
2015 Open Senior Dick Qvarnström Mikael Bergqvist Walter Kitzinger
2014 Johan Hansen Gustav Person L Erik Bjalkvall
2014 Open Senior Johan Hansen Stefan Ekstedt Dick Qvarnström

Standardklass Hagelgevär

År Guld Silver Brons
2021 Thomas Edvardsson Robert Söderström Christian Rönnlöf
2021 Standard Lady Sofia Dohmen Therese Bjurshagen Malin Pårup
2021 Standard Senior Stefan Eriksson Janne Almkvist Tomas Hermander
2020 Inga SM genomförda --- --- ---
2019 Inga SM genomförda --- --- ---
2018 Robert Söderström Thomas Edvardsson Mathias Henricsson
2018 Standard Senior Stefan Eriksson Patrik Gren Tomas Hermander
2017 Thomas Edvardsson Magnus Gustafsson Robert Söderström
2017 Standard Senior Bo Nilsson Bengt Petersson Kai Rämö
2016 Robert Söderström Thomas Edvardsson Henrik Kedfors
2015 Patrik Gren Thomas Edvardsson Johan Ström
2014 Patrik Gren Robert Söderström Kent Westerlund

Manuell klass Hagelgevär

År Guld Silver Brons
2021 Teddi Sörensson Robert Andersson Robert Pajnic
2021 Standard Manual Senior Niklas Magnusson Peter Berglöf Fredrik Wiberg
2020 Inga SM genomförda --- --- ---
2019 Inga SM genomförda --- --- ---
2018 Teddi Sörensson Jimmy Svensson Henrik Jonsson
2017 Teddi Sörensson Jimmy Svensson Henrik Jonsson
2017 Manual Senior Stefan Grahn Leif Johansson Tarmo Kopakka
2016 Teddi Sörensson Roberth Andersson Jimmy Svensson
2016 Manual Senior Stefan Grahn Chris Jonkers Johan Mattson
2015 Teddi Sörensson Jimmi Svensson Robert Andersson
2014 Teddi Sörensson Jaakko Kangasvieri Robert Andersson

Öppen klass Miniatyrgevär

År Guld Silver Brons
2021 Inga SM genomförda --- --- ---
2020 Inga SM genomförda --- --- ---
2019 Inga SM genomförda --- --- ---
2018 Peter Kastell Johan Hansen Jonatan Loman
2018 Open Lady Pia Clerté Maria Loman Kristina Olsson
2018 Open Senior Johan Hansen Patrik Gren Stefan Johannesson
2017 Per Wiklander Erik Bjälkvall Johan Hansen
2017 Open Senior Johan Hansen Stefan Johannesson Jens Sandberg
2017 Open Lady Kristina Olsson Maria Loman Sofia Dohmen
2016 Johan Hansen Erik Bjälkvall Mikael Schelén
2016 Open Senior Johan Hansen Johan Lindberg Per Bergfeldt
2016 Open Super Senior Per Jonasson Robert Nordgren Per-Olof Emanuelsson
2016 Open Lady Sofia Dohmen Kristina Olsson Sarah Grey

Standardklass Miniatyrgevär

År Guld Silver Brons
2021 Inga SM genomförda --- --- ---
2020 Inga SM genomförda --- --- ---
2019 Inga SM genomförda --- --- ---
2018 Erik Larsson Max Käär Andreas Anderson
2018 Std Senior Mikael Larsson Patrik Alenklint Peter Angelborn
2017 Joakim Sand Erik Larsson Max Käär
2016 Roland Dahlman Daniel Olsson Erik Larsson

Dynamiskt korthållsgevär (PCC)

År Guld Silver Brons
2022 Lars-Tony Skoog Stellan Simeonidis Albin Hylander
2022 Lady Lilly Westberg Nina Meranius Merima Åström
2022 Junior Albin Hylander William Parhammar Hugo Rinaldo
2022 Senior Lars-Tony Skoog Johan Hansen Erik Bjalkvall
2022 Super Senior Stefan Johannesson Dick Qvarnström Per Jonasson

Nordic Steel Challenge

År Guld Silver Brons
2021 Steel Master David Lindhe
2021 Rifle Master Mikael Schelén
2021 Rimfire Rifle Open Mikael Schelén Dan Liljeström Albin Hylander
2021 Rimfire Rifle Open Senior Dan Liljeström Johan Hansen Per Jonasson
2021 Rimfire Rifle Iron Mikael Schelén Mats Lisstrand Stefan Nordh
2021 Rimfire Pistol Open Anders Lundback Andreas Warsén David Lindhe
2021 Rimfire Pistol Open Senior Magnus Boström Therry Ellgren Tarmo Kopakka
2021 Rimfire Pistol Iron Albin Hylander Pär Hylander David Lindhe
2021 Revolver Jonas Björk David Lindhe Anders Lundback
2021 Production Ted Åhlenius Robert Börjesson Robert Johansson
2021 Production Senior Peter Hladisch Mikael Danneblad Anders Johansson
2021 Production Lady Merima Åström Maria Bohlin Cecilia Eronen
2021 Production Optics Ted Åhlenius Erik Stjernlöf Niclas Dal
2021 Production Optics Senior Niclas Dal Johan Hansen Dan Liljeström
2021 Classic Jonas Björk David Lindhe Long-John Lundblom
2021 Standard Jonas Björk Ricardo Soler Jon Toreheim
2021 Standard Senior Jörgen Broman Mikael Danneblad Jesper Håkansson
2021 Open Erik Stjernlöf Ted Åhlenius Robert Purvins
2021 Open Senior Johan Hansen Jari Kurttio Magnus Boström
2021 PCC Iron Hans Holmkvist Emil Olsson Erik Bjälkvall
2021 PCC Open Mikael Schelén Stilianos Simeonidis Joel Svensson
2021 PCC Open Senior Johan Hansen Dennis Andersson Per Jonasson